View Single Post
Old 10-05-2008, 01:41
RaduB's Avatar
RaduB RaduB is offline
Member

Cred ca cel mai bine ar fi sa te hotarasti tu asupra modului de abordare la care vrei sa optezi si anume:
a) daca vrei sa fotografiezi doar cu un obiectiv alege-l pe cel 24-105 L F/4 si blitz; iti da posibilitatea si de a fotografia de aproape , dar si sa faci niste portrete bune; calitatea L la canon nu e de lepadat
b) daca poti sa schimbi obiectivele alege 17-40L f/4 si unul gen 70-200 ( asta din urma neaparat cu IS ) .Stabilizarea de imagine te ajuta mult, mai ales ca in mod obligatoriu o sa fotografiezi din mana majoritatea timpului. F/4 iti ajunge pentru ca tu vrei sa fotografiezi mai mult cu blitzul . Chiar si asa iti recomand un ISO 400 . Daca nu mai ai blitz va trebui sa recurgi la ISO 800,1000 chiar si 1250
Personal am incercat sa fac poze si cu 50mm/ 1.8 la un asemenea eveniment si mi-a fost cam peste mana....nici aproape de subiect si cei mai indepartati ii prinzi mai greu. 1,8 nu m-a ajutat deloc.
Foarte mare atentie cu blitzul cand lucrezi : daca faci poze in camere mici orienteza-l in sus ca sa ai o lumina buna in poza . Daca il orintezi direct spre subiect o sa ai surprize neplacute cu umbre si si zone supraexpuse in aceeasi poza.....
Sfatul meu ar fi sa investesti in obiective avand in vedere ca obtii calitatea cu ele si sunt si cele mai scumpe ( comparativ cu 400 D al tau cred ca 24- 105 L este cu 2-300 Euro mai scump ) . Degeaba ai, sa spunem , Mark III daca faci poze cu un Tamron.
La obiective sa iei intotdeauna filtre : UV sau chiar chioare ( costa max. 1 mil ) dar iti protejezi obiectivul de zgarieturi ce apar cateodata. Cred ca te-ar durea inima sa zgarii un obiectiv L la nivelul la cat costa.....dar daca schimbi un filtru nu mai este chiar asa de rau !
Bafta multa !!
Reply With Quote