Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showpost.php on line 215 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showpost.php on line 220 Galeria Foto - View Single Post - fotografierea fotografilor in timp de fotografiaza
View Single Post
Old 03-09-2007, 06:11
the rookie the rookie is offline
Senior member

Mie mi se pare ca threadul asta a fost lansat fie in totala necunostinta de cauza, fie din copilarie... In tot cazul nu exista nici un fel de controversa si de nelamurire: orice poate fi fotografiat pe lumea asta, iar chestia cu consimtamintul persoanei fotografiate este o mare baliverna... Ginditi-va numai ca cele mai mari cistiguri in fotografie se realizeaza din fotografii care practic cu cit sint mai "interzise" cu atit au valoare pecuniara mai mare... voi ati auzit de paparazzi? Dar de spionaj? Sincer? Evident ca nu este etic, ca este condamnabil, ca este abject, ca unele fotografii ramin documente secrete sau nu vor vedea tiparul... dar putin imi pasa cind mi se numara banii in palma sau cind mi-am atins scopul pentru care lupt. Cunosc un fotograf roman, care si-a mascat camera in ghipsul de la mina si a realizat niste fotografii de exceptie ale unor vremuri fierbinti, in care numai de cerut permisiunea de pozat nu era nici timp si nici cazul. Dac-ar fi sa ma iau dupa unii dintre voi, fotograful de razboi ar trebui sa fie pus la zid, nu-i asa? Hai sa fim seriosi, acordul persoanelor in fotografie nu este decit o gaselnita avocateasca ca sa limiteze concurenta sau abuzul si nimic altceva. Aratati-mi si mie o celebritate care a dat in judecata vre-un pozar ca a furnizat imagini pentru publicare in vre-o revista si a mai si cistigat... pretind ei ca fac "scandal", dar tocmai pozele astea sint motivul pentru care au statutul privilegiat pe care-l au. Si in fond revista plateste eventual "daunele", nu pozarul... Hai sa ne vedem de treaba si sa nu incercam sa fim mai catolici decit papa. In final nimeni nu spune ca n-ai voie sa fotografiezi orice... Desigur ca ai voie, dar suporti consecintele imediate, in cazul ca esti prins incalcind vre-o dispozitie locala, sau scapi basma curata. Iar daca poza ti-e publicata, responsabilitatea se comuta in acea parte. Nu va uitati voi la siturile de microstock care-ti cer fel de fel de minuni, de la acordul modelelor si pina la acordul proprietarilor feluritelor bunuri pe care le pozati... este "normal" sa-si ia precautiunile de rigoare, fiindca ei de fapt "publica" pozele membrilor, dar nu sint dispusi sa-si asume nici o responsabilitate, vor numai sa adune banii...

Pozari pozati de alti pozari? Unde-i problema? Cine opereaza un chirurg? Unde-si plombeaza dentistul cariile? Soferii n-au voie sa se urce-n taxi? Scriitorii nu pot scrie biografiile altor scriitori? Ce-ati innebunit de tot? Totul se poate "indulci" (ma scuzi tt ca nu ti-am cerut permisiunea scrisa sa-ti folosesc poza...), dar atunci ma intreb daca pozatul mai are vre-un sens:

Last edited by the rookie; 16-06-2011 at 06:48..
Reply With Quote