Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showpost.php on line 215 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showpost.php on line 220 Galeria Foto - View Single Post - fotografierea fotografilor in timp de fotografiaza
View Single Post
Old 02-09-2007, 02:11
sithmaster's Avatar
sithmaster sithmaster is offline
Senior member

hai sa va spun si parerea mea. Fiecare din noi, are dreptul la intimitate si imaginea lui personala, treaba de altfel reglementata prin lege atat la noi cat si in tzarile din UE, de USA nu mai vorbesc. Asta in seamna ca poti fotografia pe oricine in loc public, dar ca s-o expui (internet, media, etc.) e nevoie de acordul lui, un "model release" in acest sens in care cel fotografiat isi da acordul scris ca e de acord cu publicarea, chiar daca respectivul se afla in spatiul public. Stiu, pare greu sa aduni cadre "legale" in asemenea conditii... Stiu, acum veti sari la gatul meu cu intrebarea: am eu pt toate portretele mele acceptul in scris? ei.. pt. unele da, pt. altele doar verbal si pt. altele deloc. Dar nu e cazul sa incepem noi sa respectam totusi unele lucruri de bun simtz? ca de lege nu mai zic nimic... Eu fotografiez ocazional pe altzii care fotografieaza, dar nu le postez. E o senzatie stranie sa fi redus la termenul de subiect fara sa fi intrebat si e si mai straniu sa te vada asa o lume intreaga. Poate exagerez... dar cred ca e timpul sa ne respectam pe noi insine in acest sens... iar treptat treptat sa ne respectam subiectii pe care-i fotografiem. Ma durut si pe mine sufletul de multe ori cand am fost rugat sa sterg un cadru dupa ce l-am tras pe furis... am inteles ca.. daca nu respectam pe oameni... foarte curand nu ne vom respecta nici pe noi insine. Da, pare ca filozofez mult la ceva nesemnificativ pt unii... in fine am expus parerea mea. Astept si alte pareri!!!

CANON
EOS 5D; CANON 17-40/4 L; CANON 24-105/4 IS L; CANON 70-200/2,8 IS L; CANON 50/1,4 USM
PENTAX ZX-L; SMC PENTAX FA 28-80 mm;
Reply With Quote