Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showpost.php on line 215 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showpost.php on line 220 Galeria Foto - View Single Post - fotografierea fotografilor in timp de fotografiaza
View Single Post
Old 02-09-2007, 01:31
sorinbaciu's Avatar
sorinbaciu sorinbaciu is offline
Member

Teoretic, cum ai spus si tu, atata timp cat esti pe spatiu public legea iti permite sa fotografiezi ce vrei tu, cu mentiunea ca la minori sa ai acordul tutorelui legal de a publica fotografia cu el. Din moment ce "se dau in spectacol" cu aparatura din dotare facand "miscari de gimnasti" pt a prinde cadrul perfect, nu vad de ce s-ar jena sa stie sa apara in fotografia altuia, deci nici eu nu as avea vreo retinere in acest sens.
Sithmaster, sunt curios care e mecanismul care provoaca aceasta senzatie la tine. De ce simti ca nu ar fi etic ca un fotograf sa foto un alt fotograf in timp ce se concentreaza asupra misiunii sale.
Nu mi se pare etic ca, spre exemplu, la un accident sa fotografiezi napastuitii si sa le publici figurile pe urma. Dar aici se ocupa legea de restrictii. Nu mi se mai pare etic din partea unui fotograf sa se tina scai de altii pt a-i fotografia (gen paparazzi), sau sta omu' sa se linisteasca pe banca in parca si vii si te pui in fata lui ca sa se uite-n lentila ta sarmanu pana-ti faci damblaua de fotograf. Si nu mi se mai pare etic sa pui piedica unui copchil pt ca sa prinzi un portret de expresie....

Last edited by sorinbaciu; 02-09-2007 at 01:35..
Reply With Quote