Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showpost.php on line 215 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showpost.php on line 220 Galeria Foto - View Single Post - Cam cat?
Thread: Cam cat?
View Single Post
Old 17-11-2004, 22:04
pkm's Avatar
pkm pkm is offline
Senior member

Re: Cam cat?

Quote:
Originally posted by NoBlink
Am o intrebare care ma framanta de ceva timp......
CAT E ETIC SA "LUCREZI" LA O FOTOGRAFIE?!

ma refer aici la folosirea P.S. sau mai stiu eu ce programe.....
Uite o problema interesanta. Cit este etic sa lucrezi la o piesa muzicala? Ma refer aici la mixere de studio, sintetizatoare sau mai shtiu eu ce programe.

Pe vremuri Queen scria cu mare mindire pe albume "No synthesizers"... cumva era hilar ca nu de alta dar shi ei se faceau vinovatzi de "pacatul" instrumentelor "electrice". Unde te opreshti in studio? Dupa ce ai tras masterul nu mai corectezi nimic?

Sint curios daca-tzi dai exact seama ce intra la capitolul "mai stiu eu ce programe.....". Eshti conshtient sper ca orice camera digitala are un procesor in interior care ruleaza un program de modificare; ca ce vezi tu de la camera A80 sau C760UZ nu este in nici un caz ce a vazut traductorul ci o versiune "infrumusetzata" de un soft care ruleaza pe un procesor la 10 sau 20MHz. Nu te-ai gindit la asta, asha-i? Unde tragi linie? Ai voie sa rulezi programul de modificare pe procesorul camerei dar nu pe un procesor extern? De ce? Daca nu vrei sa rulezi nici un program atunci ne-ntoarcem la film? Bine... doar ca shi cel mai jenant Nikon cu film ARE UN PROCESOR pentru autofocus shi masurarea luminii! Insashi servomotoarele din obiectiv sint controlate de un microcontroler care surpriza shi el ruleaza un soft. Cum faci sa faci o fotografie FARA contributzia unui "program"? Este mai mult decit evident ca va trebui sa developezi singurel ca al'fel la centrul de developare mashinaria are PRECIS un microcalculator care controleaza developarea. Cit din fotografia moderna este "lucrat" cu mai shtiu eu ce program? Raspuns: mult mai mult decit itzi iamginezi in mod normal!

Eu ash imagina PS-ul mai de graba ca o masa de mixaj intr-un studio audio. Un instrument "auxiliar" shi "esentzial" in acelashit timp. Shi dup'aia ash incepe sa ma gindesc daca accept sau nu sa-l folosesc.

In fine, sint curios sa aud shi alte opinii...
Reply With Quote