View Single Post
Old 28-07-2010, 20:37
emilclick's Avatar
emilclick emilclick is offline
Junior member

Cumpar D40 - Vizual art trend

Draga Domnule The Rookie,
Mai intai vreau sa-ti multumesc pentru multimea de sfaturi si recomndari.
Este o adevarata bucurie pentru mine faptul ca mi-ai impartasit din experienta si concluziile tale la care ai ajuns dupa ani buni de pozat.
Sunt intrutotul de acord cu toate observatiile referitoare la directia in care evolueaza tehnicile de imagine in general. Doar ca, daca-mi dai voie, nu as fi atat de pesimist in ceea ce priveste evolutia artelor vizuale. As vrea chiar sa-ti dau vestea cea buna, inca o data daca-mi este igaduita indrazneala, si anume ca cele doua sectiuni ale acestei indeletniciri si anume minoritatea elitista pe deoparte, interesata cu prioritate de aspectul artistic, merge pe drumul ei, beneficiind de toate avantajele progresului tehnologic si mentinandu-se chiar intr-un turn de fildes, iar pe alta parte prostimea, multimea de idioti, isi vede de drumul ei. Este un proces normal de acces al maselor la tehnologie, vizibil in toate domeniile, comunicatii, transporturi si altele. Aceasta masa a prostimii este interesata doar de aspectele practice imediate ale tehnologiei si nici nu vrea sa stie de aspectele fundamentale ale proportiilor si dimensiunilor senzorului, poate doar in masura in care tehnicile de marketing scot in evidenta un parametru sau altul pentru a sporii vanzarile, parametri care de multe ori nu au nici o importanta in echilibrul fundamental al sistemului. Cu alte cuvinte eu vad ca cei care manipuleaza imaginile in mod artistic cu un inalt nivel de responsabilitate in actul de cultura, isi vad de drumul lor. Evolueaza si se dezvolta dupa legile lor mult mai exigente. Acest spirit nu este si nu va fi oprit niciodata de nimic.
Pe de alta parte marea masa a prostimii se bucura de avantajele practice pe care le aduc tehnologia imaginii. As fi curios cam cate dispozitive de captat imagini functioneaza acum in lume. Cred ca raportul se apropie de unu pe cap de locuitor al terei.
In ce priveste formatul standard de 35 mm, marturisesc ca nu am informatiile si nici subtilitatea sa vad care ar fi constrangerile pe care le impune existenta acestui standard ci mai degraba avantajul unui etalon universal in comparatiile diferitelor sisteme. Nu a impiedicat pe nimeni implicat in tehnologia sistemelor optice sa dezvolte sisteme mai mari sau mai mici decat acest standard el fiind doar un etalon de referinta.
Ce am putea intelege din distanta focala de 3.8-19.2mm, daca nu am sti si echivalentul standard 35mm, de exemplu 28-90mm. Doar asa ne putem imagina efectul optic real al obiectivului.
Marimea sistemului optic obiectiv-senzor are valori variate atat in jos cat si in sus. La mijloc, formatul standard 35mm. Asa era si in epoca filmului, in jos filmul pe 16mm, pe 12mm, pe 8mm si in scopuri speciale si mai mic. In sus aveam formate medii si mari. Asa este si acum in epoca senzorului optic. In jos, fata de FX 36mm x 24mm = 8.64 cm2, avem DX cam 1/2 din FX ~3.3-4.2cm2, sistemul de 1" ~1.23cm2, foarte raspanditul 1/2.3"=0.28cm2, 1/3.6"=0.12cm2 si inca multe altele si mai mici pentru telefoanele mobile sau de spionaj, la care intregul ansamblu senzor-obiectic incap intr-un nasture. La fel si in sus avem formate medii cam de doua ori cat FX. M-am prins ca tu visezi un pic de PhaseOne 65+ dar ce sa-i faci nu trebuie sa ne oprim sa le admiram si analizam chiar daca nu ni le vom permite niciodata la 35-50.000$ cat e unu fara accesorii.
Trebuie sa remarcam ca totusi tendinta generala este de a marii senzorul mereu. Compactele s-au cam orientat de la 1/2.3" in sus pana la 4/3 si chiar APS-C pe ultimele intrate in scena, mirrorless+EVF. Aceata ultima gaselnita cred ca va invada si domina piata DSLR-urilor in viitor. Si asta pentru ca reprezinta exact ce-si doreau multi profesionisti si chiar tu ai accentuat ca este de preferat un corp cat mai simplu. Si acestea reprezinta un pas foarte mare in aceasta directie. Simplifica body-ul la minimul necesar. Priveste putin reprezentarea in sectiune comparativ pentru DSLR si mirorless de la Panasonic sau de la Samsung. Este evident ca tot sistemul cu oglinda basculanta si pentaprisma de la SLR-uri este total inutil la DSLR in cazul senzorului. Acest sistem era necesar si a ajuns pe culmile perfectiunii pentru film. Filmul trebuia protejat de lumina, asa ca fasicolul optic trebuia sa ocoleasca caseta filmului cu oglida si prisma ca sa ajunga la ochiul nostru. Dar acum senzorul poate sta in lumina fara nici o problema tot timpul, depinde doar de noi ce dorim sa facem cu informatia de la el, fie ca-i in EVF ori in display. Ca sa nu mai vorbim de avantajul real de vedea imaginea in mometul ajustarii expunerii sau balansului de alb asa cum va fi ea modificata sau cum vrem noi.
DSLR-urile s-au dezvoltat pe body-urile de la SLR-uri si au pastrat cofigutia acestora care era evident cea mai adaptata ergonomic nevoilor profesinale, inlocuind doar caseta filmului cu senzorul si castigand ceva spatiu pentru alte minuni. Era cea mai rapida solutie de trecere dela SLR la DSLR, in conditiile unei presiuni de timp majore. Aceasta strategie adoptata de principalii mari producatori ne-a protejat si investia noastra. Toata optica din perioada precedenta ramanand valabila. Si-au protejat si brandul dar ne-au protejat si pe noi. Si au tinut cu dinti de aceasta solutie cat au putut, pana ce Panasonic care nu era interesat in acesta strategie, au scos si ei doua DSLR-uri prin 2007 si au cam dat kix. Asa ca fara nici o prejudecata Panasonic in alianta cu Olimpus au trecut la atc si au castigat. Dupa un an de succes toti mari producatori s-au pus pe traba si au scos, sau vor scoate foarte curand ceva. Samsung a iesit repede cu NX10 cu motura lui N-mount. Sony a iest cu NEX pe piata cu montura adaptata E-mount. Au ramas principalii doi stalpi ai productiei de DSLR-uri, Canon si Nikon. Nikon si-a anuntat deja intentia sa scoata pana la sfarsitul anului fiscal un mirrorless. Canon nu s-a hotarat inca ce va face dar e clar si pentru ei ca trebuie sa faca ceva. Inca spera sa scoata o camera cu oglida inca mai mica dar cu o noua montura. Se pareca ca singura solutie este o montura mai mica. Trebuie sa recunoastem insa ca primul pas in directia asta l-a facut Sigma cu DP1, primul compact cu senzor mare, Foveon, dar fara lantile interchangeable.
Acestea fiind spuse e clar ca body-urile vor fi tot mai simple si mai robuste. Iar comenzile manuale s-au generalizat la clasele superioare de compacte si mirrorless.
Partea proasta este ca optica se micsoreaza si asta s-ar putea sa nu-ti placa tie. Dar body-urile arata bine in special NX10 de la Samsung. Parca mi-ar place si mie asa un body. NEX5 de la Sony mai are un pic si zici ca-i un capac spate de lentila. Nici chiar asa.
In ce priveste optica iti marturisesc ca mai pus pe ganduri si refletii. Eu am ales zoomuri care sa-mi acopere cat mai bine plaja dorita din considerente financiar economice. Cand mi-am luat primul body D80 cu 18-200 VR ziceam ca nu voi avea nevoie de nimic altceva. Si acum marturisesc ca-mi este cea mai utila combinatie, cu atat mai mult ca cat nici nu-mi place sa schimb obiective pe teren. Mai degraba ficare obiectiv cu body-ul sau, dar bine inteles ca nu mai mult de doua. Al trilea sa-l ai cel mult pregatit in geanta, dar complet cu body.
Acum voi reflecta la lentile fixe, dar voi ramane cu reflectia pentru ca nu am cum sa ma apropii de un Nikor 500mm f/4 la 32.700 ron. Eu am dat pe Sigma 150-500mm OS 3100 ron si m-a cocosat.
Aici la inclinatia mea catre zoomuri si dorinta de filmare , eu cred ca un germene genetic din ala catre operator imagine care ma chinuie, pentru ca eu visez la filmare cu zoom. Nu vad filmarea fara zoom. Pe cand tu cred ca esti croit mai degraba pe director de fotografie, deci imagine still, de aia esti asa de categoric pe obiective fixe. Era doar o parere, te rog sa ma scuzi daca am intrecut masura. Poate ca or mai fi multe de spus dar as mai lasa si pe alta data. Sa auzim numai de bine.
Reply With Quote