View Single Post
Old 02-09-2007, 11:22
CataNegru's Avatar
CataNegru CataNegru is offline
Senior member

sithmaster.... teoretic ai dreptate in ce spui. Dar asta e ca si chestia cu viteza maxima legala... nu ai cum sa o respecti tot timpul.Nu vad care e diferenta intre a fotografia o persoana si a fotografia un fotograf "in exercitiul functiunii". Vorbeati de drepturi si permisiuni legale in scris din partea celor fotografiati.... aici chestia e mai cu cantec.Uite un exemplu... mergi la o satra de tigani si ii dai la parinte o suma de bani.Pai tiganca de banii aia isi si bate copiii numa bine sa poti prinde un portret dramatic, tocmai bun pt o revista.Cand se fac imagini de fotojurnalism se cere permisiunea tuturor?
Si eu m-am aprins de cateva ori pe galerie cand am vazut o poza cu un MINOR avand ca titlu "Gay fest" ... si m-am aprins degeaba. Sau cand unu fotograf superprofesionist statea cu perineul in nisip pe plaja si zoom-uia funduri de gagici sexy....oare chiar a avut permisiunea sa pozeze, sau daca e loc public poti face cam ce vrei cu dreptul asta vizual?
Daca fotografiez un politist care isi face freza cu ambele maini in oglinda retrovizoare iar masina trece pe contrasens.... tre sa-i cer permisiunea sa i-o public?
Daca fotografiezi copii care se joaca pe strada, se harjonesc... tre sa le caut parintii sa le cer voie?
Am poze pe galerie cu minori si clar ca nu am de la nimeni nici o permisiune scrisa, dar acele imagini nu pun pe nimeni intr-o postura jignitoare si nu aduc prejudicii morale nimanui... nu vad de ce nu as avea voie sa fac asta..
Daca vrea cineva sa ma pozeze cand fotografiez sau manac sau merg, inafara proprietatii private, si acele imagini nu-mi incalca intimitatea... nu vad de ce ar trebui sa ma intrebe.
Sunt poze pe aceasta galerie care zic eu aduc prejudicii unor persoane... dar sunt ff putine....
Numai bine...