Thread: Macro
View Single Post
Old 29-05-2009, 09:16
l04web's Avatar
l04web l04web is offline
Member

Nu era vorba de abtinut de la discutie ci era vorba ca am scris cel mai lung post de pe GF (inca n-am mai scris asa de lung) ... dar sa revin la subiectul principal: eu ziceam de prelucrare nu ca ar fi desenat paianjenul ci a modificat reflexia din ochii lui (cum zici "partial" PS), reflexia nu-i reala din motivele spuse anterior ... sa fie moarte? ma indoiesc mai ales la insecte, prea bine stau pe firul de iarba, daca-r fi moarte nu ar mai sta pe picioarele lor; cu picaturile de apa de pe ele eu zic ca sut sunt reale, sunt facute dimineata buna cand insectele dormeau inca, pulverizatorul se poate folosi si el dar de multe ori insecta zboara la atingerea stropilor... Ce zice Lens e perfect adevarat unde am de "comentat" este la stativ: daca insecta "doarme" ai timp sa montezi stativul si sa tragi cateva cadre, daca nu... stativul e in plus (tot ce am tras eu a fost fara stativ !!! -vezi: blog.giurgiuluigi.ro - nu era dimineata buna, era dupa-masa spre seara cand insectele-s mai agitate in cautarea culcusului). Tot ce pot spune e ca trebuie rabdare multa (ei cate ganganii am ratat fie ca n-am apucat sa focalizez fie ca nici n-am apucat sa ma apropiu de ele) ...